A sme takmer na konci – prechádzame do poslednej štvrtej fázy barfovania. Do jedálnička zaraďujeme samostatné vnútornosti.
Pre psa nie sú cudzie, prijímal ich už na začiatku v mletom mäse (hovädzie s drobami, bravčové s drobami, mleté srdce s pľúcami). Ale niekedy s tým majú problém, ak im ich dáte do misky ako kúsky. Ak to bude váš prípad, netrápte sa s touto fázou, rozhodne psíkovi nič chýbať nebude. Podávajte ich v kompletoch mletého mäsa s vnútornosťami.
Vnútornosti určite kombinujte s kosťami (teraz vám to príde logické, prečo sú vnútornosti na konci). Platí, že kosť zapeká, vnútornosť riedi stolicu.
Medzi vnútornosti sa radia pľúca, slezina, vemeno, držky, mozog, pečeň, obličky a semenníky. Rovnako ako pri kostiach musíte nájsť balans v dávkovaní vnútorností.
Z praxe viem, že často psy majú redšiu stolicu hlavne z pečene.
Ideál kombinácií je v tomto prípade nasledovný:
70-80 % mletina a 20-30 % vnútornosť + ovozel
60 % mäso, 20 % kosť a 20 % vnútornosť +ovozel
*nezabúdajme na individualitu (neriadiť sa striktne)
Rozhodne nemusíte podávať vnútornosti každý deň, stačí jedenkrát do týždňa alebo raz za 10-14 dní, nakoľko v jedálničku psa v drvivej väčšine sú držky takmer na dennom poriadku.
Pľúca: výživová hodnota nula – podávať psom s obezitou (skutočne zanedbateľné hodnoty). Pľúca môžete sušiť na pamlsky rovnako aj pečeň.
Slezina: železo, vitamín A, bielkoviny ale veľmi mastné, veľké riziko hnačky, ak neodhadnete pomer.
Vemeno: Tu sa rozpíšem trochu viac, aby ste pochopili aj inú stranu barfu. Hovädzina v chove – kravy – produkcia mlieka, teliatka, odsávačky mlieka. Kravy často trpia zápalom mliečnych žliaz – vemena – mastitída: lieči sa antibiotikami, ktoré sa podávajú cez struk. Zbytkové antibiotiká môže obsahovať vemeno, preto ja nikdy neodporúčam, aby to skrmovali kojace feny; a šteniatka už vôbec nie. Jednak je to vnútornosť veľmi mastná (ľahko môže spôsobiť hnačku kojacej fene, ktorá bude dehydratovaná a asi by už aj dokojila). Výživové hodnoty vemeno bezpochyby má, ale za mňa je vemeno určené pre zdravé psy, ktoré nemajú problém s citlivým trávením, nadváhou, prekysleným žalúdkom, pankreasom, pečeňou, obličkami.
Držky: v skratke taká superpotravina – výživové hodnoty skvelé, náhrada za ovozel, náhrada za klasické vnútornosti (žľazy). Podávajte od prvého príkrmu šteniatok.
Pečeň: skvelý zdroj vitamínov, viacero možností – jahňa, hovädzie, bravčové, kuracie, konské, morčacie, kačacie pečienky – aj tu platí, že chutiť môže ktorákoľvek, ale zároveň je to najodmietanejšia vnútornosť (možno kvôli štruktúre či konzistencii).
Obličky: trh ponúka dve možnosti: buď bravčové alebo hovädzie. Nie sú tak odmietané, nespôsobujú tak riedku stolicu.
Pri ochorení obličiek do jedálnička nepatria vnútornosti (okrem držky aj to v obmedzenom množstve). A ak krvné testy ukazujú zvýšený fosfor, pamätajte si, čo ste dávali jesť pred odberom. Ak to bola vnútornosť, nenechajte sa vystrašiť.